آرامگاه نادرشاه

بررسی کوتاه آرامگاه نادرشاه

نادرشاه افشارکه با لقب آخرین جهانگشای شرق شناخته می‌شود از پادشاهان قدرتمند ایران است.و اکنون ارامگاه وی از پربازدیدترین مکان های تاریخی مشهد به شمار می رود. مجموعه باغ موزه نادری که شامل آرامگاه نادرشاه، موزه نادری و باغ نادری میباشد، در سال ۱۳۴۲ خورشیدی توسط طرح هوشنگ سیحون ساخته شد.این مجموعه مشتمل بر قسمت مرکزی که محل تدفین نادرشاه می‌باشد و تالار موزه اسلحه دوره‌های مختلف تاریخ ایران و تالار موزه آثار مربوط به دوران نادرشاه می باشد.

درسال 1145 هجری قمری به دستور نادر شاه آرامگاهی کوچک در بالا خیابان مشهد، مجاور چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام رضا از خشت و گل ساخته شد.و زمین های اطراف ارامگاه نیز وقف آن اختصاص داده شد. با اتمام حاکمیت جانشینان بر خراسان به تدریج زمین های اطراف به فروش رسید و آرامگاه را به ویرانی کشاند. تا اینکه به همت سرداد معظم عبدالحسین تیمورتاش در سال 1294 طرح بازسازی آرامگاه وارد مجلس و طرح با همراهی ملک الشعرای بهار به تصویب نمایندگان رسید.

در مصالح آرامگاه به منظور تداعی مقبره ساخته شده توسط شخص نادر شاه از سنگ های بسیار بزرگ گرانیتی کوهسنگی مشهد استفاده شده است. برای پوشش ارامگاه طرحی به مانند چادر عشایری که یاداور محل دنیا امدن و کشته شدن نادر شاه بود، در نظر گرفته شد. در همین راستا از سنگ‌های مرمر اُخرایی رنگ مراغه برای پوشش داخلی ارامگاه استفاده شد تا تدایی کننده قتل نادر شاه باشد.

در نزدیکی آرامگاه تندیس بسیار زیبا و عظیم نادرشاه همراه با سه تن از همراهانش درست به ابهت و صلابت صاحب آرامگاه، بالای سکویی با دوازده پله خودنمایی میکند که بدست توانا استاد ابوالحسن صدیقی طراحی و توسط کارخانه بروتی ایتالیا ساخته شده است.

مجموعه باغ موزه نادری آرامگاهی دیگر را نیز در خود جای داده است. کلنل محمدتقی خان پسیان از نظامیان دوره قاجار و اولین ایرانی که دوره آموزشی خلبانی دیده اند،در کنار نادر شاه ارمیده است. اقای هوشنگ سیحون طراحی سنگ آرامگاه کلنل را به عهده گرفت.

بعضی از اطلاعات مهم درباره آرامگاه نادرشاه

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

هتل های نزدیک


مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش