جزیره هندورابی

بررسی کوتاه جزیره هندورابی

یکی از جزایر ایرانی خلیج فارس جزیره هندورابی است .

این جزیره از توابع بخش کیش شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران میباشد .

هندورابی بین جزیره لاوان و جزیره کیش قرار گرفته است و طول آن 7 مایل و پهنایش 4 مایل است و 22.8 کیلومتر مربع مساحت دارد همینطور این جزیره در 325 کیلومتری بندر عباس و 133 کیلومتری بندر لنگه می باشد.تمام جزیره هندورابی را می توان در کمتر از 20 دقیقه طی کرد .در کل اگر دوست دارید که چیزی بیشتر راجع به این جزیره بدانید باید بدانید که نام این جزیره به دلیل یک افسانه هلندی در سال 1645 بوده است ، بر اساس این افسانه محلی هند و رابی نام یک زوج عاشق بوده که در این جزیره با هم زندگی می کردند .

این طور که می گویند این جزیره خالی از سکنه هست اما بر اساس سر شماری گرفته شده مشخص شده که تقریبا 191 نفر در این جزیره زندگی می کردند که اکثر آن ها عرب هستند و ماهیگیری می کنند و لازم به ذکر است بدانید در این جزیره پاسگاه پلیس ، مدرسه و درمانگاه وجود دارد .

درباره ی تاریخچه هندورابی گفته شده است که باستان شناسان یر این عقیده هستند که در زمان سلطه جویی ایران توسط پرتغالی ها،یکی از پایگاه های نظامی و همینطور بازرگانی این افراد هندورابی بوده است .

هنوز هم می توانید شاهد بقایای این ساختمان ها در قسمت هایی از جزیره هندورابی باشید .

یک روستا در جزیره هندورابی ، به همین نام وجود دارد ، در این روستا تمامی خانه ها از مرجان و سنگ و گچ ساخته شده اند.در این روستا یک مغازه کوچک به عنوان سوپر مارکت برای مسافرانی که خارج از روستا کمپ می کنند وجود دارد .غواصی و صید ماهی شغل اصلی مردم این جزیره است .

یکی از نکات اصلی درباره اهالی روستا که لازم است بدانید زبان آنهاست که به زبان عربی صحبت می کنند ولی حتما در روستا  کسانی رو پیدا می کنید که اگر به زبان عربی مسلط نبودید متوجه زبان فارسی بشوند .

2 روستای الدورات و الصواه در قدیم پایگاه پرتغالی ها در جنوب ایران بوده که در نزدیکی هندورابی هست حتما از این روستاها دیدن فرمایید .

در این جزیره تاریخی و زیبا قبرستان و مسجد هم وجود داشته است به صورتی که شما می توانید هنگام دیدن روستاها ، قبرستان قدیمی که در آن نه تنها ایرانی ها بلکه پرتغالی ها هم دفن شده اند را مشاهده کنید در این قبرستان چیزی که جالب است این که سنگ قبرها فقط نشان دهنده جنسیت فرد دفن شده است و هیچ چیز دیگری از شخص مفقود شده روی آن قید نشده است . به صورتی که روی قبر مردان فقط یک سنگ و روی قبر زنان فقط 2 سنگ کار گذاشته شده است .هم چنین یک مسجد تک مناره ای که به شیوه سنتی ساخته شده است برای اهل سنت آنجا و به تعداد اهالی جزیره جا دارد .

بعضی از اطلاعات مهم درباره جزیره هندورابی

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش