مدرسه‌ی عباسقلی خان

بررسی کوتاه مدرسه‌ی عباسقلی خان

در سال 1077 هجری قمری در دوران حکومت سلطان سلمان صفوی، حاکم هرات عباسقلی خان شاملو بانی اصلی احداث یکی از شاهکارهای معماری و از بزرگترین مدارس بزرگ مشهد میشود که این اثر در تاریخ۲۶ تیر۱۳۵۷ با شماره ثبت ۱۶۱۷ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است‌.

مدرسه با فضای کلی مستطیلی در دو طبقه با چهار ایوان، سه ایوان بزرگ برای تدریس و برپایی مجالس درس و 104 حجره با غرفه مشرف به صحن، دور تا دور برای سکونت طلاب و 12 راه پله که طبقات را بهم وصل میکند ساخته شده است.

این مدرسه تماما آجری تزیيناتی از قبیل کاشی‌کاری و مقرنس ‌کاری در سردر رواق‌ها، ایوان‌ها و حجره‌ها  دیده می‌شود. کاشی‌ها از نوع معرق بوده و با رنگ‌های مختلف تزیين شده‌اند.

امروزه سمت غربی مدرسه در طرح توسعه‌ی حرم مطهر امام رضا (ع) قراردارد و سمت شرقی با چند مغازه در بازار حضرتی است. خوشبختانه سردر کل نمای بیرونی مدرسه بدون هیچ آسیبی به عقب کشیده شده.

مدرسه جزو بناهای مربوط به حرم مطهر امام رضا (ع) و نیز در یکی از قدیمی‌ترین محله‌های مشهد است که قدمت بین سال‌های 472 الی 775 تخمین زده شده است. پشت بنای مدرسه در واقع دیوار ایوان جنوبی بنا،کارگاه سنگ‌بری وجود دارد که جزء الحاقات مدرسه است و دسترسی به پشت بنا از طریق بازار حضرتی صورت میگیرد. و ورودی اصلی مدرسه از قسمت انتهایی ایوان شمالی به خیابان نواب صفوی دسترسی دارد.

این مدرسه از سال ۱۳۸۴ به بعد تحت هدایت مرکز مدیریت درامده و چند سالی است محل تجمع طلاب ایرانی می باشد.تا پیش از آن به صورت سنتی اداره و طلاب پاکستانی، افغانی و خاوری را پذیرش می کرده است و از سال ۱۳۹۰ فقط طلاب فارغ التحصیل از دانشگاه از سال ۱۳۹۵ طلاب بالاتر از دیپلم پذیرش می شوند.

بعضی از اطلاعات مهم درباره مدرسه‌ی عباسقلی خان

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

هتل های نزدیک


مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش