چهار طاقی بازه هور مشهد

بررسی کوتاه چهار طاقی بازه هور مشهد

چهارطاقی بازه هور یا آتشکده بازه هور، بنایی تاریخی و مربوط به دوره ساسانیان است که در فاصله 80 کیلومتری جنوب شهر مشهد در روستای رباط سفید، دهستان بیوجند،کنار جاده قدیم مشهد-تربت حیدریه واقع شده است. این بنای تاریخی به عنوان اولین اثر تاریخی استان خراسان، با نام بنای سنگی بارزه هور در تاریخ ۲۴ شهریور۱۳۱۰ با شماره ثبت ۳۹ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اتشکده بازه هور جزو اولین بناهای گنبدی جهان و يكى از كهن ترين نمونه هاى آتشكده گنبد دار در ایران در معنای لغتی به معنی دره خورشید است.

 باقی مانده دو قلعه تاریخی و قدیمی به نام قلعه دختر و قلعه پسر(اسم محلی) بر فراز کوهستان بازه هور و در دو سمت این بنا سنگ و گچی ،باقی مانده است که نشانگر مجموعه بزرگتری به محورت بازه  از هور است. هنوز درمورد ماهیت قلعه اختلاف نظر وجود دارد برخی باستان شناسان بر این باورند این بنا برای حفاظت و دیده بانی راه و جاده بوده است،برخی به آتشکده‌ای باقیمانده از عصر ساسانی باور دارند و اخیرا پژوهشگری ایرانی با مستنداتی، نظریه وجود خاصیت نجومی این بنا اشاره کرده است.

درخصوص معماری مجموعه میتوان گفت اين بنا چهار طاق، از چهار طرف باز بوده وگنبد بر فراز ان قرار دارد.در قسمت ورودی سه درگاه وجود دارد را دارد.

این بناى گنبدی یک ورودی اصلی در قسمت غربی و سه ورودى همسان به فضا طرفین حکم تالار را داشته و به قسمت های دیگر بنا متصل شده و در شمال و جنوب آن نيز بناهای بازمانده مانند راهرو و ايوان وجود دارد.

بعضی از اطلاعات مهم درباره چهار طاقی بازه هور مشهد

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

هتل های نزدیک


مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش