بررسی کوتاه خانه تاریخی داروغه

خانه داروغه یکی ازخانه های تاریخی یادگاری از دوران قاجار به شمار می رود. خانه تاریخی داروغه با معماری روسی و ظاهر خیره کننده خود در مساحت610 مترمربع در خیابان نواب صفوی واقع شده است. در 7 مهر ۱۳۸۱ با شماره ۶۳۵۷ خانه داروغه را در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسانده اند.زندگی در این بنای زیبا تا سال 1366 ادامه داشت،تا آنکه ورثه خانه را به یکی از هیات های روستای شهیدیه در شهرستان میبد یزد فروختند و بنا به حسینیه شورک و محل تجمع و اسکان هیات مذهبی بدل یافت تا انجا که شهرداری مشهد در سال۱۳۹۱با خرید خانه شروع به بازسازی‌های گسترده و مرمت قسمت‌های از بین رفته کرد و در نهایت از سال 1394 آن را بهره‌برداری و به بازدید عمومی گذاشت. در سال 2016 با مرمت خانه داروغه این آثار تاریخی ارزشمند،از میان ۴۰ نامزد کشورهای منطقه سیزدهمین رتبه حفاظت را از سازمان میراث فرهنگی یونسکو به خود اختصاص داد.

یوسف خان هراتی که در دوره قاجار آخرین داروغه شهر مشهد و همچنین نخستین رئیس نظمیه پس از مشروطه نیز بوده اند، دستور ساخت این خانه زیبا را صادر کرد.همچنین در خیابان داروغه، دوخانه تاریخی دیگر نیز وجود دارد و احتمال آن می رود که این 3خانه در زمان های قدیم به هم ارتباط داشته اند و به صورت مجموعه ای بوده اند.

خانه داروغه اولین خانه مجهز به حمام خصوصی و شومینه‌ در شهر مشهد بود. از دیگر امکانات این مجموعه خانه میتوان به دوطبقه نانوایی، اتاق‌های بادگیر، ضلع غلام رو، مطبخ خانه و حوض آب جاری، سرداب، دو حیاط زمستان نشین و تابستان نشین نیز اشاره کرد. از نماد های بازمانده از معماری روسی میتوان تزئینات چوبی زیر سقف‌ها، آجرهای قالبی در شکل های مختلف، کاشی‌های هفت‌رنگ، شیر و فرشته‌های بالدار، تندیس‌های قالبی گچی که شبیه سر انسان را نام برد.

خانه داروغه با 1100 متر زیر بنا جزو معماری سه طرف ساخت محسوب میگردد.از ضلع جنوبی به بنا وارد می شوید. در حیاط یک حوض و باغچه های کوچک وجود دارد و سطح ورودی 75 سانتی متر با حیاط اختلاف سطح دارد. 

در حیاط خانه های مشابه قسمت زمستان نشین و تابستان نشین وجود داشت. از شگفتی های خانه داروغه تفکیک حیاط زمستان نشین و تابستان نشین است. برای تامین موارد مورد نیاز برای حیاط زمستان نشین وسایل گرمایشی در آر کار گذاشته شده است  و از مواردی همچون بخاری دیواری و پنجره دو جداره استفاده گردیده است. همچنین مطبخ در طبقه زیرین حیاط جای گرفته است.در حیاط تابستان نشین با معماری کاملا سنتی، حوض آب و اتاق های بادگیر، رو به رو هستیم.

در ایوان ستوندار قسمت غربی، عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم» و «محمد (ص) شمع جمع آفرینش» با کاشی های هشت ضلعی و بیضی شکل نقش بسته است.

بعضی از اطلاعات مهم درباره خانه تاریخی داروغه

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

هتل های نزدیک


مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش