کشتی یونانی

بررسی کوتاه کشتی یونانی

 

کشتی یونانی  یکی از جاذبه های دیدنی که از سال 1345 شمسی تا به امروز در ساحل کیش آرمیده است  و  به نوعی یکی از نمادهای خلیج فارس به حساب می آید.

 کشتی به گل نشسته ای که تاریخی مبهم را در خود دارد این کشتی ذخایر نفتی بسیار زیادی را در خود داشت که دارای ارزش بسیار بالایی بود خدمه باید کشتی را ترک میکردند و بار آن نیز تخلیه می شد .
تلاش های بسیاری برای نجات دادن کشتی انجام دادند اما بعد ار هشتاد روز تلاش بی وقفه یدک کش هلندی به نام اورینکو ، هیچ نتیجه ای حاصل نشد .
در نتیجه به گل نشستن کشتی در همان جا باقی ماند چرا که برای حفظ آن هزینه سرسام آوری لازم بود که اصلا به صرفه نبود ،در نتیجه دولت یونان پذیرفت که این کشتی برای همیشه در آنجا بماند .
چیز عجیبی که در مورد این کشتی وجود دارد علت به گل نشستن میباشد که بعد از گذشت 53 سال همچنان به صورت یک معما باقی مانده است .
یونانی ها قبول کردند که این کشتی زیبا و با ابهت  تا ابد در ایران بماند اما قبل از خروج از ایران با بی رحمی  آن را آتش زدند که از بین برود و فقط چهره ای آهنی و سوخته از آن به جای ماند این موضوع را بومی های قدیمی هم تایید میکنند .
 

هیچ دلیلی برای به گل نشستن کشتی یونانی کیش بیان نشده است اما داستان هایی در مورد آن گفته شده که به آن ها اشاره می کنیم: بر اساس باور بعضی از مردم  به علت مه آلود بودن هوا و نبود فانوس دریایی در سواحل جزیره کیش، کاپیتان  نتوانسته راه را پیدا کند و کشتی  به گل نشسته است. به گفته بومیان جزیره دلیل به گل نشستن کشتی یونانی کیش ، کاپیتان های مست بودند که  کشتی را هدایت می کردند و به همین علت از مسیر اصلی خود خارج شدند. کشتی به جای توقف در یکی از بنادر نزدیک کیش به این محل آمده و در گل و لای نزدیک ساحل از حرکت ایستاده است. در این بین  نمی توان حق بیمه زیاد کشتی نزد شرکت لویدز انگلستان را نیز فراموش کرد؛ بسیاری اعتقاد دارند  که علت به گل نشستن کشتی یونانی کیش این است که صاحبان کشتی برای گرفتن این حق بیمه به عمد کاری کرده اند که کشتی به این روز دچار شود .
به روایت بومیان جزیره یک داستان عاشقانه گفته شده است که میگویند :
دختری به نام مریم در روستای باغو زندگی میکرده
که ناخدای کشتی عاشق او بوده است و ناخدا کاری کرده که کشتی در نزدیکی این روستا ماندگار شود و گویا پیرزنی ساکت و تنها در جزیره هست که همان مریم روایت بومیان است و این داستانه عاشقانه را به او نسبت میدهند .

بعضی از اطلاعات مهم درباره کشتی یونانی

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش