بررسی کوتاه جزیره هرمز

یکی از زیبا‌ترین جزایر ایران جزیره هرمز است. که جزء دیدنی های قشم است جزیره‌ای بیضی ‌شکل و گنبدی نمکی در خلیج فارس که به دلیل مجاورت با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس نامیده می‌شود. با مساحت ۴۲ کیلومتر مربع، این جزیره در هشت کیلومتری بندرعباس قرار دارد. وجود کانی‌ها و سنگ‌های زيبا، لقب موزه زمین‌شناسی و بهشت زمین‌شناسان را به اين جزيره بخشیده است.این جزیره مکانی بسیار زیبا و شگفت‌انگیز است که مانندژئو پارک دارای جاذبه های زیادی است.‌ یک جاده در اطراف جزیره هرمز وجود دارد و کوه‌ها و صخره‌ها در مرکز آن قرار دارند و منظره‌ای خارق‌العاده را پدید آورده‌اند. در این جزیره بازدید از شگفتی‌ها اغلب رایگان است و شما می‌توانید با اختصاص زمان مناسب مکان‌های دیدنی را تماشا کنید. شما می‌توانید با صرف‌یک روز، تمام شگفتی‌ها و جاذبه‌های هرمز را بازدید کنید. اما اگر وقت بیشتری دارید، اسرار محلی زیادی برای کشف وجود دارد. شما می‌توانید با کمک محلی‌ها به نقاطی که در روی نقشه‌های توریستی نیامده و بسیار دیدنی هستند سر بزنید و از دیدن جاذبه‌ها شگفت زده شوید. ما به شما توصیه می‌کنیم بیش از یک روز برای گشت و گذار در این مکان زیبا وقت بگذارید.

بهترین مکان‌ها در جزیره هرمز 

غار الهه نمک فیروزه‌‌ای

مردم محلی به این غار الهه نمکی می‌گویند. این غار ‌یکی از زیباترین مکان‌های گردشگری در هرمز است. بدنه‌ی نمکی این غار با طیف‌های گسترده‌ی رنگی ‌یکی از جنبه‌های معروفیت این غار است. 

قلعه‌ی پرتغالی‌ها

این قلعه مانند ‌یک قلعه سنگ قرمز است، که از دوران استعمار پرتغالی‌ها در خلیج فارس به‌ یادگار مانده است

فرش خاکی قرمز

این فرش نمادی از تمدن ‌یک هزار ساله جزیره هرمز است. که تاریخ این جزیره را از دوران باستان تا به امروز نشان می‌دهد و استعدادها، سنت‌ها، تاریخ، اجتماع و فرهنگ آن را معرفی می‌کند. محلی‌ها در جشنواره‌های سالانه که اغلب در نیمه دوم سال، به مناسبت‌ نوروز ‌یا روز خلیج فارس در اردیبهشت برگزار می‌شود، با استفاده از خاک‌های رنگی موجود در خود جزیره و طرح و نقش‌های بومی، این فرش را بر ساحل می‌گسترانند. طرح‌های فرش هرمز از عناصر و اسطوره‌های هرمزگان و همین طور اشعار عمر خیام الگو گرفته‌اند. استفاده از تصویر لاک‌پشت پوزه عقابی، جبیر، نقوش پوشاک زنانه، تصاویری از قلعه پرتغالی‌ها و نماد موسیقی بومی‌ و سازهای محلی، از فرش خاکی هرمز جاذبه‌ای منحصر به فرد ساخته است. 

ساحل قرمز

ساحل سرخ در جزیره هرمز ، سالانه پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است. مواد معدنی موجود در خاک این ساحل رنگ‌های جالبی مانند زرد، سرخ و سفید را پدید آورده‌اند.‌ یکی از این مواد آهن است که رنگ سرخ ساحل نیز به وجود آن برمی‌گردد. همچنین آب‌های این ساحل برخلاف دیگر سواحل، آبی نیستند و رنگ قرمز دارند و آب نیز توسط این سنگ‌ها رنگی جلوه می‌کند و رنگ قرمز تیره ای را در ساحل به حرکت در می‌آورد. 

غارهای دریایی

این غارها از جذابیت‌های ساحلی جزیره‌ هرمز محسوب می‌شوند. که در کنار کوه و ارتفاعات سنگی قرار دارند و در جنوب و جنوب غرب جزیره قابل مشاهده‌ هستند

دره‌ی رنگین کمان

کل جزیره از کوه‌های رنگین‌کمان پوشیده شده است و می‌توانید آزادانه در وسط آنها قدم بزنید. دره رنگین‌کمان ‌یکی از بخش‌هایی است که بیشترین رنگ‌های جزیره هرمز را به خود اختصاص داده است و در جنوب غربی آن قرار دارد. این دره از بخش‌ها و کوه‌هایی به رنگ‌های مختلف زرد، سفید، قرمز و… تشکیل می‌شود که تلفیق این خاک‌های رنگی در کنار ‌یکدیگر صحنه فوق‌العاده زیبایی را به‌وجود آورده است

دره‌ی مجسمه‌ها

این مورد را کنار جاده می‌توانید ببینید. با قدم زدن انواع سنگ‌هایی را می‌بینید که در اثر باد، باران و عوامل مختلف شکل‌های مختلفی به خود گرفته اند. این دره در محدوده ۴۲ کیلومتر مربعی جزیره هرمز قرار دارد. با چند صد متر پیاده‌روی به سمت ساحل، در مسیری با ماسه‌های نقره ای رنگ سنگ‌های شگفت‌انگیز به شکل سر گوسفند، دیگری مرغ و حتی اژدها دیده می‌شود. عوامل فرسایش در سنگ‌ها باعث به وجود آمدن شکل‌های عجیب و غریبی شده است. با نگاه کردن به این مناظر احساس می‌کنید که این سنگ‌ها به شکل‌های مختلف تراشیده شده‌اند.

بعضی از اطلاعات مهم درباره جزیره هرمز

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش