شهر زیرزمینی کاریز

بررسی کوتاه شهر زیرزمینی کاریز

 

جزیره ی کیش پر از جاذبه های دیدنی و شگفت انگیز که در چندین سفر می توانید با تمامی آن ها آشنا شوید .

مطمئنا راجع به کاریز کیش حتی اگر به این شهر سفر هم نکرده باشید چیزهایی به گوشتان خورده است .

شهر زیرزمینی کاریز که تلفیقی از هنر ایرانی و طبیعت زیبای این جزیره است و در جهان بسیار شهرت دارد و این دلیلی شده برای مسافرانی که همه ساله از سر تا سر دنیا برای دیدن شگفتی های آن به جزیره کیش در جنوب ایران می آیند .

به نظر می رسد که برای دیدن شهری با عمق 16 متر و قدمت کهن که به 2500 سال پیش بر می گردد این ارزش را دارد که یک روز از برنامه ی سفر خود را به دیدن این شهر زیر زمینی خاص اختصاص دهید .

این بنای قدیمی که قدمت آن همانطور که گفتیم به 2500 سال پیش بر می گردد نمونه ای از هنر و تبهر معماران ایرانی در آن زمان است که در حال حاضر به یکی از اصلی ترین مکان های دیدنی و تاریخی برای مسافران تبدیل شده است .

ویژگی های خاص و متفاوت این ساختار زیرزمینی از جمله هوای خنک در زیرزمین ، مرجانی بودن ، جریان آب شیرین و سقف مرجانی مملو از فسیل های با قدمت بسیار بالا این جاذبه را به یکی از مهم ترین جاذبه های ایران و حتی جهان تبدیل کرده است .

چیزهایی که در شهر کاریز کیش خواهید دید:

 سقف شهر زیرزمینی کاریز پوشیده از صدف و مرجان هایی می باشد که طبق تحقیقات انجام شده توسط راهنمایان محلی ، قدمتی معادل 270 تا 570 میلیون سال دارد اما با توجه به اینکه بستر آهکی – مرجانی میزبان آن ، حاصل فعالیت مرجان های عهد حاضر است ، سن آنها بیشتر از چند هزار سال نمی تواند باشد وسعت این قنات 10.000 متر مربع می باشد .

در جهان تنها بنائی می باشد که سقف آن پر از صدف و مرجان های طبیعی است

مسجد یا نماز خانه شهر زیرزمینی کیش ، تنها مسجد مرجانی در جهان است که سقف آن پر از سنگواره و فسیل های دریایی است .

یکی از دلایل اصلی که کاریز کیش را پر اهمیت کرده است و آن را با دیگر شهر های زیرزمینی ایران متفاوت کرده ، سقف مرجانی آن است که زمانی بستر آب دریا بوده است و قطر آن به 7 متر می رسد .

در ابتدا کاریز دارای 2 رشته است که از دو سوی جزیره ، منطقه صفین و باغو سر چشمه می گیرند .

این رشته ها پس از پیمودن مسیری مشخص به محل فعلی مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیرزمینی کاریز کیش می رسند و به سه رشته تبدیل می گردند .

پس از این ، محل آب در یک رشته جریان پیدا کرده و به شهر قدیمی حریره منتهی می شود که در انتهای مسیر بازدید از کاریز کیش قابل مشاهده  است .

در طول مسیر گذر آب ، 274 حلقه چاه برای برداشت آب به چشم می خورد که تعداد 74 چاه در مجموعه کاریز کیش قرار دارد .

وقتی در یک قنات این تعداد چاه وجود داشته باشد یعنی در این کاریز ، آب هم به صورت ساکن هست و هم به سمت مظهر کاریز جریان و حرکت داشته است .

اگر به گاریز رفتید  حتما به سقف آن توجه کنید یکی از حلقه های چاه به ضخامت 7 متر اخیرا در لایه ی مرجانی با فرمی مخروطی ایجاد شده است .

در کاریز کیش آبی که وجود دارد به دلیل بارندگی های فصلی هست که در این منطقه رخ میدهد .

در مسیر آب های کاریز مرجان هایی وجود دارد که باعث تصویه شدن آب می شوند و در لایه گل مارن ذخیره می شود تا در قنات جریان یابد .

جزیره کیش در حدود قرون پنجم و ششم هجری مرکز تجارت خلیج فارس و دریای عمان به شمار می رفت در آن زمان تمامی  ساکنین آن منطقه از این آب گوارا مصرف می کردند و یا آن را با محصولات دیگر عوض می کردند زیرا آب آشامیدنی آن در نزد کشور های دور و ور خلیج فارس از اهمیت بسیار بالایی برخورد دار بود .

هوای خنک کاریز کیش یکی از اصلی ترین ویژگی های آن است که به طور دائم در آن جا وجود دارد و در طول سال هیچ تغییری نمی کند به همین دلیل گردشگرانی که قصد رفتن به این بنای تاریخی را دارند فرقی نمی کند که چه فصلی از سال بروند چون که همیشه خنک است و همین هوای معتدل دلیلی است که آب در دمای مناسبی می ماند و کیفیت آن را برای نوشیدن حفظ می کند .

در شهریور سال 1378 ماجرای مرمت این بنا توسط فردی به نام مهندس حاجی حسینی که یک ایرانی مقیم آلمان است ، پس از 32 سال دوری از وطن ، به ایران برگشت و این قنات رو مورد بررسی قرار داد .

این شخص توانمند با بود جه زیادی به صورت یک سرمایه گذاری خصوصی ، موفق به انجام پروژه ی احیای این کاریز شد و این بنا را مجددا با استفاده از اصول معماری ایران فرمت کرد

بعضی از اطلاعات مهم درباره شهر زیرزمینی کاریز

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش