موزه انسان شناسی بومی کیش

بررسی کوتاه موزه انسان شناسی بومی کیش

 

در سرایی 200 ساله در روستای قدیمی سفین خانه ی مردم شناسی بومیان کیش قرار گرفته است .

مساحت این خانه 1200 متر مربع می باشد که شامل 15 اتاق ، یک حیاط خانوادگی و دو حیاط مجلسی می باشد که کاملا با یک معماری بومی ساخته شده است .در این خانه آداب و رسوم ، تاریخ و فرهنگ ، صنایع دستی و معیشت مردم بومی این منطقه را به نمایش می گذارد و به دلیل اشتغال زایی برای مردم بومی آن منطقه و توسعه صنعت گردشگری به خانه مردم شناسی بومیان کیش تبدیل شده است .

مرحوم حاج عبدالله بن شاهین شخصیت معروف و محبوب کیش صاحب اصلی خانه در 80 سال گذشته ، تاجر مروارید و صاحب یکی از بزرگترین لنج های بادبانی آن زمان بود که به حرفه ی تجاری و گلافی (لنج سازی) نیز مهارت داشت و این خانه از سه نسل قبل او بهش ارث رسیده بود .

در سال 1393 ، پس از موافقت صاحب خانه و اخذ مجوز لازم از سازمان منطقه آزاد کیش به منظور معرفی تاریخ ، فرهنگ ، آداب و رسوم ، معیشت و صنایع دستی منحصر به فرد و خاص بومیان این مکان به ” خانه مردم شناسی بومیان کیش ” تبدیل گردیده است و تمام بازسازی اتاق ها و فضاها با حقظ و رعایت معماری سنتی و با استفاده از مصالح بومی بازسازی و سبک زندگی بومیان کیش در 80 سال پیش بازسازی شد .

این خانه از جایگاه ویژه ای برای بومیان نسل گذشته کیش برخورددار است .

شیوه معیشت و کار بومیان کیش در این خانه به صورت زنده به گردشگران توضیح داده می شود .

همینطور تعداد زیادی از ابزار و وسایل قدیمی پخت و پز ، صید و مروارید ، ماهیگیری ، مکان نگهداری خرما و تهیه شیره خرما به صورت سینی ، دو حلقه چاه آب  برای تامین آب شرب ساکنان در معرض دید عموم قرار گرفته است .

بعضی از اطلاعات مهم درباره موزه انسان شناسی بومی کیش

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش