کوهسنگی

بررسی کوتاه کوهسنگی

در سال 966 شمسی شاه عباس صفوی در سن 16سالگی بر فراز کوه های کوهسنگی تاج شاهی را بر سر گذاشت.

میرزا ابراهیم رضوی(دومین و از بزرگترین واقفین سادات رضوی، با 21 واسطه فرزند امام نهم شیعیان)در زمان حکومت شاه صفی در ملک شخصی خود در دامنه کوهسنگی برای خود مقبره ای می سازند و در حال حاضر جمعی از مریدان از جمله آقا میرزا عسکری رضوی، شیخ اسدا…. یزدی و فقیه ربانی شیخ سیف الله ایسی درکنار ایشان آرمیده اند. ناصرالدین شاه در سال 1284 شمسی به این تفرجگاه سفر کردند.

بوستان کوهسنگی کنونی مجموعه از سنگ، آب، سر سبزی دو قله از قلل رشته کوه بینالود تشکیل شده است. تا قبل از سال 1310 این منطقه با کوه های هموار و مناطق طبیعی دیدینی، رودخانه وهوای معتدل، جزو مناطق ییلاقی منطقه بوده است و در همان زمان با حفر استخر و قنات سعی بر سیاحتی شدن آن شده است. مهندسین آلمانی در سال 1318 اقدام به ساخت دو طبقه ساختمان در محوطه،نرده کشی، گل کاری، جدول کشی مجموعه را به مانند پارکی طبیعی درآوردند.

دو شیر سنگی نصب شده در ورودی پارک و دو مجسمه انسانی در کنار استخرکه بعد از انقلاب برداشته شد، هدیه شهردار میلان به شهردار وقت مشهد بوده است.

در زمان پهلوی اولین باغ وحش مشهد در کوه سنگی برپا شد که بعد از انقلاب تخلیه وبه ساختمانی بلند تبدیل گردید.

بر فراز کوه های کوهسنگی مثلثی شکل، نمای فوق العاده زیبایی از شهر مشهد، حرم علی ابن موسی(ع) و باغ های زیبای شهر مشهد مشاهده می شود. تماشای عصر و غروب بر فراز کوه های سهل الصعود کوهسنگی از بهترین مناظر شهر مشهدست که دیدن آن را به مسافران این شهر پیشنهاد میکنیم.

بعضی از اطلاعات مهم درباره کوهسنگی

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

هتل های نزدیک


مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش