بررسی کوتاه خانه ملک

ملک ملک محل سکونت حاج حسین ملک در ضلع شرقی خیابان امام خمینی (ره) واقع شده است.این خانه زیبا موقوفی در زمینی1659 مترمربع و زیربنای 600متر مربعی،با معماری تلفیقی به طوری که نماسازی ها طبق معماری سنتی و پلانهای اجرا شده بر اساس معماری اروپایی، در اواخر دوره قاجار و اوایل قرن چهارم بنا شده است.

این خانه تاریخ و بسیار زیبا درتاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۷۷ با شماره ۲۱۱۵ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بنای فعلی خانه ملک در اصل بخش بیرونی مِلک مَلک می باشد و بخش اصلی وسیعتر از باقی مانده فعلی بوده که متاستفانه بخش اندرونی تخریب شده است. بخش بیرونی دو طبقه ای شامل پذیرایی وسیع خانه و شومینه زیبای گچبری، با سقفی چوبی و منبت کاری شده می باشد. باستان شناسان در حفاری های صورت گرفته با تنها نمونه تاریخی حمام خصوصی در حیاط و باغ خانه رو به رو شده اند.این حمام با 127 متر شامل قسمت های میان در، گرمخانه، سرویس بهداشتی، نمازخانه، آتش دان و محل انبار چوب و مواد سوختنی، معماری خاص اسلامی در زیرزمین با تزیین شده است.

هم اکنون در خانه ملک، کارگاه سفال و سرامیک و لعاب کاری، کارگاه معرق و منبت، کارگاه های بافت فرش و گلیم، کارگاه سوزن دوزی و انواع دوخت های سنتی، کارگاه تذهیب و مینیاتور، کارگاه تذهیب و مینیاتور، کارگاه جلدسازی، سوخت و چرم بری و صحافی سنتی برگزار می شود.

بعضی از اطلاعات مهم درباره خانه ملک

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

هتل های نزدیک


مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش