غار مغان

بررسی کوتاه غار مغان

در سال 1324 شمسی 70 نفر از کوهنوردان در انتهای شهر مغان، 35 کیلومتری شهر مشهد به غازی با دو دهانه ورودی برمیخورند که امروزه با نام غار مغان می شناسیم. قدمت غار بر اساس کشفیات فسیل های حلزونی در مسیر های منتهی به غار، به صد میلیون سال پیش( قدمتی بیش از کوه البرز و دماوند،) می رسد.

ورودی غاز با 19 متر عرض و با ارتفاع 4متر ارتفاع شروع شده و تا ارتفاع 12 متر ادامه می یابد. در فاصله 110 متر به ستون های آهکی (استلاکمیت) دوقلو برخورد می کنیم. در120 متری غار به تنگه ای با 4متر عرض می رسیم. در قسمتی ازغار به دو تالار می رسیم. تالار اول با 246 متر طول، 11 تا 33 متر عرض و 9 متر ارتفاع بزرگترین تالار غارهای ایران محسوب می شود.

تالار دوم نیز با طول 29متر و عرض 10متر و ارتفاع 7متر در سمت غرب قرار گرفته است. بعد از طی کردن سربالایی به دو حفره غربی و جنوب غربی به طول ۱۹ متر روبه رو می شویم که ما را به تالار سوم می رساند. تالار سوم ۱۲ متر طول ، ۷ متر عرض و ۶ متر ارتفاع دارد و در مقابل تالار صخره ای ۵ متری قرار گرفته است. پس از عبور آن به تالار چهارم می رسیم که ۲۳ متر طول، ۸ متر عرض و ۶ متر ارتفاع دارد. بعد از مسافت ۲۳ متری به یک دو راهی رسیده که هر کدام ۱۷ متر طول دارد، با عبور از دوراهی با یک تالار زیبا رو به رو شده که در آن یک برکه با عمق ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر و ابعاد ۵×۴ متر با آب غیر قابل شرب، قرار گرفته است.

غار مغان پر از زیبایی چشم نواز و شگفتی هایی گاهی ترسناک با کف غار مرمرین و همواره مرطوب و لغزنده است. چاه ها، راهرو های متعددی، چشمه های آب زلال، گوارا و همواره سرد، ستون های آهکی فراوان و شیب رو به پایین، قندیل های بلند و شفاف و برکه های کوچک و متعددی، سه عدد چاه عمیق طبیعی، پرتگاه های زیبا و در عین حال خطرناک از اعجاز و زیبایی های غار مغان مشهد است.روستا مغان از دهانه غار یک ساعت و نیم در مسیر رفت فاصله دارد و برگشت همین مسیر یک ساعت طول می انجامد. و زمان پیمودن طول غار دو الی دو ساعت و سی دقیقه می باشد. و بهترین زمان بازدید از غار بهار، تابستان و پاییز می باشد.

بعضی از اطلاعات مهم درباره غار مغان

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

هتل های نزدیک


مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش