هفت حوض مشهد

بررسی کوتاه هفت حوض مشهد

یکی دیگر از مناظر چشم نواز شهر مشهد جاذبه طبیعی هفت حوض می باشد که با 570 هکتار وسعت در هفت کیلومتری شهر قرار گرفته است.

در ارتفاعات شمالی کوه بینالود، بر اثر فرسایش شیمیایی توسط باران‌های اسیدی در بستر یکی از سرشاخه‌های رودخانه طرق، مواد آهکی نرم میان سنگ‌ها دچار فرسایش شده‌اند و هفت شکل‌های ناهموار حوضچه مانند (ژئومورفولوژی دولین) ایجاد شده است.

گذر از 7حوض در امتداد هم به فاصله 1690 متر با قدمت هزاران ساله و رسیدن به حوض بزرگ انتهایی و منطقه بکر و دست نخورده مسیر نظر هر گردشکر و طبیعت دوستی را به خود جذب خواهد کرد. در همین راستا از سال 1391 شهرداری مشهد و سازمان دهیاری ها با تملک زمین های منطقه آنجا را به بوستانی طبیعی بدل کرده اند.

این منطقه از نظر توپوگرافی به دو منطقه کوهستانی با آب و هوای سرد و منطقه جلگه ای با آب و هوای بیابانی، گرم و خشک تقسیم شده است. با استناد به شرایط جوی منطقه، با پراکندگی و فاصله ایجاد شده بین پوشش گیاهی و درختان مواجه می شویم. با این حال 69درصد فلور ایران را در این منطقه می توان یافت.منطقه هفت حوض در منطقه رویشی ایرانی- تورانی قرار دارد و بر روی نقشه‌های به جا مانده از دوره مزوزوئیک (ژوراسیک) شامل فیلیت، تخته سنگ، کنگلومرا، سنگهای گرانیتی و آهکی و ماسه سنگ متا کوارتزیت تشکیل شده است.

اثر دیدنی هفت حوض در تاریخ شهریور ماه ۱۳۹۸ به شماره ۵۹۸ به ثبت آثار طبیعی ملی گردیده است.

بعضی از اطلاعات مهم درباره هفت حوض مشهد

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

هتل های نزدیک


مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش