غار بیمار آب

بررسی کوتاه غار بیمار آب

غار بیمار آب در دهکده کوشک آباد، 6  کیلومتری شهر مشهد قرار دارد. این غار از سه تالار و چندین حوضچه آب زلال برخوردار و دیواره های آن با با چکَنده‌سنگ یا استالاکتیت و استالاگمیت های (ستون های مواد معدنی به صورت قندیلی در سقف و کف غار) گل‌کلمی آراسته شده اند.

ورودی غار بیمار آب یک دهلیز به طول ۳ متر است که امکان عبور یک انسان بالغ را دارد اما با توجه به دشواری عبور از معابر داخلی غار، ورود افراد بدون تجهیزات و امکانات مخصوص غارنوردی کاری خطرناک و دشوار است.

با کمی کوهنوردی و پیاده روی می توان به دهانه ورودی غار رسید. همین سهل الورود نبودن، باعث بکر بودن محیط و حفاظت غار از تخریب توسط انسان، زباله و دیوار نوشته شده است. بخش سخت مسیر با رسیدن به دهانه تمام نمی شود. برای رسیدن به بخش های داخلی باید با تجهیزات کامل غارنوردی به چاهی با عمق 15متر ورود کرد.

با عبور از انتهای چاه، به دالانی باریک به شکل v با طول 5 متر می رسیم که عرض قسمت انتهایی آن 1متر و در قسمت های بالایی بیشتر می شود. کف دالان در این قسمت از آب پوشیده شده و به همین امر گذر از آن دشوار است.

با عبور از این دالان به تالاری بزرگ به طول 4 و عرض 3متر، با نماهای زیبای سقفی بلند و حوضچه‌های کوچک آب شفابخش در کف رو به رو می شویم. حوضچه نسبتاً عمیقی در سمت راست کف غار دیده می شود. دیواره های سمت راست حوضچه با وجود شیب منفی موجود، گیره های مناسبتری دارند و با کمی دقت میتوان از مسیر عبوری چوبی (تراورس) عبور کرد. از کف حوضچه یک استلاگمیت تا نزدیکی سطح آب بالا آمده و دیواره های اطراف حوضچه با استلاکتیت های بسیار زیبایی گل کلمی در رنگ‌ها و ساختارهای متنوعی پوشیده شده است.

بعد از عبور از این منطقه به تالار دوم با 3برابر مساحت تالار قبلی با طول10متر و عرض 5 متر می رسیم که کف آن را خاکی نرم و نمناک با ساختاری منحصر به فرد پوشیده شده است. در سقف تالار دوم خفاش های آویزان شده نیز دیده می شود. خفاش های غار در حفره های درون سقف تخم گذاری کرده و از دانه های روغنی تغذیه می کنند.

در انتهای تالار دوم با گذر از ستون آهکی بسیار بزرگی با ارتفاع ۲ متر و قطر ۲۰ سانتی‌متری و دیواره‌ای گل‌کلمی به ارتفاع ۵ متر به تالار سوم می رسیم که فقط غارنوردان حرفه ای توانایی ورود به آن را دارند.

با وجود غارنوردی های اخیر هنوز اطلاعات کاملی از دیگر تالارها و قسمت های غار بیمار آب مانند رازهایی ناشناخته اند و هنوز دسترسی به آنها میسر نشده است

بعضی از اطلاعات مهم درباره غار بیمار آب

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

هتل های نزدیک


مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش