تونل باد صبا

بررسی کوتاه تونل باد صبا

مشهد جدا از جاذبه های مذهبی و طبیعی در تلاش است، با افزودن جاذبه های دست ساز بشر که برای اولین باز در ایران راه اندازی می شود صنعت گردشگری خود را قویت بخشد. تونل باد صبا یکی از همین دست ساز های انسانی است.

تونل بادی اولین بار در سال 1871 میلادی برای شبیه سازی پرواز واقعی در اتمسفر در داخل آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار گرفت. تونل های باد امروزی در اصل نوعی شبیه ساز سقوط آزاد برای تمرین چتربازان و علامندان سقوط بوده است. اما در کنار هیجان و حس بی نظیر آن، مورد توجه عموم قرار گرفته است. تونل باد صبا مشهد، طرح برگزیده بیست و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی خوارزمی، اولین و تنها تونل باد ایران محسوب می شود که در تیرماه 1394 افتتاح گردید.

این تونل عمودی با 36 متر ارتفاع، 6/3متر قطر و 7 فن 132 کیلویی باد را با سرعت 230 کیلومتر در ساعت از پایین به سمت بالا حرکت می دهد. در حقیقت بر روی بالشتی از هوا شناور می شویم. استاد پژوهشکده مکانیک در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، دکتر محمدعلی اردکانی تونل  را طراحی کرده اند. و این طرح جزو طرح های کلان و ملی ایران محسوب می شود که توسط فراسنجش صبا ساخته شده است.

بعضی از اطلاعات مهم درباره تونل باد صبا

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

هتل های نزدیک


مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش