پارک وکیل آباد

بررسی کوتاه پارک وکیل آباد

وکیل‌آباد منطقه‌ای ییلاقی و خوش آب و هوا در غرب شهر مشهد است.و بلوار منتهی این منطقه به میدان پارک(آزادی) نیز بلوار وکیل آباد شناخته می شود. پارک جنگلی وکیل‌آباد ازجمله تفریحگاه‌های زیبا و قدیمی شهر، محلی مناسب برای استراحت و گردش مسافران است. باغ وکیل آباد مشهد که در در گذشته به نام میرطراز شناخته می شد، در سال ۱۳۴۸ شمسی توسط، آقای حسین ملک به طور رسمی وقف عموم شد و اداره آن به شهرداری مشهد واگذار گردید.

یک قسمتی از بند روی سنگ گرانیت تکیه داده و بنا اصلی بند روی آبرفت‌های رودخانه بنا شده و کف مخزن آن پایه اصلی بند، نفوذ پذیر است. صخره‌ای که در طرف خارجی بند واقع شده حکم پشتیبان محکمی را برای بند ایفا می کند.

طول بند گلستان در سطوح مختلف متفاوت است در قسمت پایه در کف رودخانه ۳۰٫۶ متر و در بیشترین طول ۱۳۰ متر است.عرض یا ضخامت سد در بالا حدود 10 متر، در پایین حدود ۲۵ متر و ارتفاع سرریز بند ۲۰ متر از بستر رودخانه است. همچنین مخزن آن در بالاترین ارتفاع ۲٫۷ میلیون متر مکعب حجم و با توجه به حجم رسوبات اشغال شده ۱٫۵ میلیون متر مکعب حجم دربر میگیرد.

این سازه تا سال 1351 شمسی 15متر ارتفاع داشته و در جهت بالا بردن ظرفیت دریاچه بند گلستان، تعمیراتی صورت گرفت و ارتفاع بند ۶ متر افزایش پیدا کرد.

بهترین زمان برای بازدید فصل زمستان و بهار پیشنهاد می شود که بر اثر بارش های فصلی و جریان سیلاب شدید، آب وارد بند گلستان می‌شود. در فصول تابستان وپائیز معمولا آب به بند نمی رسد اگر در طول سال بارندگی زیاد باشد، شاهد آب در این فصول هستیم.

بعضی از اطلاعات مهم درباره پارک وکیل آباد

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

هتل های نزدیک


مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش