درباره کوش آداسی

شهر کوش آداسی در غرب ترکیه به عنوان یکی از مناطق گردشگری پرطرفدار، به ویژه برای سفرهای تابستانی، به شمار می‌رود. مهم‌ترین مشخصه‌ی این منطقه، با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی، سواحل و جاذبه‌های کم‌نظیر آن است.سواحل زیبای شنی، 300 روز آفتابی در طول سال، آب های زیبای دریای اژه و تاریخ غنی این منطقه، همه ساله هزاران گردشگر را به این منطقه می کشاند.

 

 یکی ازبهترین جاذبه های کوش آداسیو زیباترین پارک های این جزیره یعنی پارک ملی دلتای آیدین که به آن بیوک مندرس نیز می گویند، تمامی عوامل طبیعی و جغرافیایی اعم از نئولوژیک و بیولوژیک دست در دست هم داده اند تا یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی را نه تنها در بین جاذبه های گردشگری کوش آداسی بلکه در سراسر ترکیه به وجود آوردند.این پارک زیبا در بین دو منطقه ی سکه و کوش آداسی قرار گرفته است.

آدالند یکی دیگراز جاذبه های گردشگری کوش آداسی است که خیلی هم پرطرفدار میباشد،این پارک در ۶ کیلومتری پارک آکوا فانتزی و کوش آداسی قرار گرفته است. با این که پارک آبی آدالند به اندازه ی دیگر پارک های معروف آبی کوش آداسی بزرگ نیست اما، بسیار محبوب و پر طرفدار است.

 

در کنار کوش آداسی محوطه ای افسانه ای وجود دارد که به آن دیدایما می گویند و از دیدنی ها و جاذبه های کوش آداسی است. دیدایما بعد از بنای دلفی در یونان باستان به عنوان دومین تالار مذهبی مهم و بزرگ در جهان باستان به شمار می رفته است. این مکان مرکز تمرکز افراد تمدن هلینمی ها بوده است و به همین خاطر این تالار در این مکان ساخته شده است. دیدایما بنایی بسیار مهم است.

یک گذرگاه ۳۵۰ متری نیز در نزدیکی جزیره وجود دارد که در نهایت به جزیره ای به نام جزیره ی پرنده می رسد. در این جزیره ی زیبا و دیدنی، باقی مانده های یک قلعه ی بیزانسی که متعلق به قرن ۱۳۲ میلادی است، وجود دارد. جزیره ی کبوتر مکان مناسبی برای قدم زدن در کنار دریا است، ضمن اینکه در آن کافه ای بسیار زیبا نیز وجود دارد.

 

بیشتر جاذبه های توریستی کوش آداسی در منطقه ی بندرگاهی آن قرار گرفته اند. کاروانسرای قرار گرفته در این منطقه توسط مهمت پاشا در سال 1618 ساخته شده است. نمای این کاروانسرا در دهه ی 60 میلادی بازسازی شده و از سال 1967 به نام هتل کاروانسرا فعالیت می کند. دراین منطقه  خانه هایی نیمه چوبی به سبک سنتی متداول منطقه وجود دارد که منسوب به قرن نوزدهم هستند. دروازه ی جنوبی شهر قدیمی نیز همچنان در این محل پابرجاست. محدوده ی بازار که پر از سوغاتی های ترکی است نیز دقیقا از مقابل بندر آغاز می شود.

 

در ۹ کیلومتری جاده ی تورگوت، غار کاراجا از جمله جاذبه های گردشگری کوش آداسی قرار گرفته است. غار کاراجا یکی از غار های شگفت انگیز در جهان است که در دوران باستان محلی برای سکونت انسان های نخستینی بوده که در آن منطقه زندگی می کرده اند.

 

از شهرهای دیدنی و تاریخی کوش آداسی، افه سوس است. افه سوس، شهری چند هزار ساله است که شهرت و در پی آن تاریخخچه ی غنیش، گردشگران زیادی را همیشه به جذب خود کرده است. شهر افه سوس در قرن دهم قبل از میلاد تاسیس شد. این شهر بین ازمیر و کوش ‌آداسی قرار گرفته و رفتن به آن از هر دو شهر ممکن است.

 غذاهایی در کوش  آداسی که با خوردن آن لذت میبرین 

یک ساندویچ ترکی که با پنیر، گوجه ، سوسیس و البته نان همبرگر مخصوص درست می شود و نوع اصل آن گرد و پر از کنجد است. راز محبوبیت این ساندویچ در نان نرم و خوشمزه آن است که توسط نانواها و رستوران های محلی تهیه می شود

 

خیلی ها در سفر به شهرهای ترکیه به سراغ نان های سنتی و خوشمزه می روند چون عطر و بوی آن ها حسابی آدم را وسوسه می کند. نان ترکی پوگاکا پر از پنیر، زیتون سیاه و گوشت است و کمتر کسی طعم آن را دوست ندارد. خوردن این نان به همراه یک فنجان چای در وقت صبحانه و عصرانه خیلی می چسبد.

در کوش آداسی همین که عصر می شود خیلی ها به کنار ساحل می روند و مدت ها در امتداد ساحل قدم می زنند در این هنگام افراد زیادی را می بینید که گیتار می زنند و آواز می خوانند و البته فروشنده هایی که غذاهای خیابانی می فروشند. صدف شکم پر یکی از محبوب ترین اسنک های خیابانی ترکیه است.