ویزای شینگن و راهنمای اخذ آن

اخذ ویزای شنگن
جهانگردی دانستنی های سفر مجله گردشگری
 • ۲۴ آذر ۱۴۰۰
 • نظرات: 0
 • بازدید:
 • لایک: [wp_ulike]

ویزای شینگن یک سند رسمی اجباری برای سفر افراد غیر اروپایی به تمام 26 کشوری است که بخشی از منطقه شنگن هستند. دارنده ویزای شنگن،  قادر می سازد تا از هر یک از کشورهای عضو شنگن وارد شده، آزادانه به داخل منطقه شنگن سفر کرده و از آن خارج شود. هیچ کنترل مرزی در منطقه شنگن وجود ندارد و این ویزا به مسافر این امکان را می دهد که از مرزهای سایر کشورهای عضو بدون بررسی هویت در مرز عبور کند. انواع مختلفی از ویزای شینگن وجود دارد، اما رایج ترین آنها (ویزای کوتاه مدت) اجازه می دهد تا حداکثر 90 روز در یک دوره 6 ماهه سفر یا اقامت داشته باشید که از تاریخ ورود ذکر شده در ویزا شروع می شود.

راهنمای اخذ ویزای شنگن
هیچ کنترل مرزی در منطقه شنگن وجود ندارد.

کشور های عضو منطقه شینگن

منطقه کشورهای شنگن، گروهی متشکل از 26 کشور اروپایی است. این کشورها با لغو تمامی مرزهای داخلی و داشتن یک سیاست روادید مشترک با هم موافقت کرده‌اند، اگرچه ممکن است تفاوت‌های جزئی در مورد رویه‌ها و مدارک مورد نیاز وجود داشته باشد. هر شهروند هر کشوری که بخشی از منطقه شینگن نیست و کشورش موافقتنامه تسهیل روادید با اتحادیه اروپا ندارد، برای ورود به هر یک از کشورهای عضو، نیاز به ویزای شینگن دارد.

این کشورها شامل فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، هلند، لهستان، و کشورهای اسکاندیناوی می شوند به جز بریتانیا و ایرلند. اکثر کشورهای اتحادیه اروپا امضاکنندگان توافقنامه شینگن هستند. سوئیس، ایسلند و نروژ در اتحادیه اروپا نیستند اما در داخل منطقه شنگن هستند.

لیست کامل 26 کشور عضو منطقه شینگن استونی فنلاند فرانسه آلمان یونان مجارستان
ایسلند ایتالیا لتونی لیختن اشتاین لیتوانی لوکزامبورگ مالت هلند نروژ لهستان
کشور پرتغال اسلواکی اسلوونی اسپانیا سوئد سوئیس اتریش بلژیک چک دانمارک

با این حال، فهرستی از کشورهای غیر شنگن نیز وجود دارد که به شما اجازه می دهد با ویزای شینگن معتبر وارد شوید، مانند:

کشورهای غیر شنگن بلغارستان کلمبیا کرواسی قبرس گرجستان جبل الطارق کوزوو
مقدونیه شمالی مونته نگرو رومانی سائوتومه و پرنسیپ صربستان بوسنی و هرزگوین بلاروس

برخی از کشورها مانند ایالات متحده، کانادا، مکزیک، برزیل، استرالیا و ژاپن توافقنامه لغو روادید با اتحادیه اروپا امضا کرده اند. این بدان معنی است که اگر اتباع آنها بیش از 90 روز نباشد، برای ورود به اروپا نیازی به ویزا ندارند.

26 کشور عضو منطقه شینگن
کشور های عضو منطقه شینگن در نقشه

انواع مختلف ویزای شینگن

ویزای شینگن نوعA ( ویزای ترانزیت فرودگاهی)

ویزای نوع A به شهروندان کشورهای غیر شنگن اجازه می دهد تا از طریق ترانزیت یا منتظر پرواز اتصال خود در منطقه بین المللی فرودگاهی واقع در یک کشور شینگن باشند. برای کسانی که از یک کشور غیر شنگن به کشور دیگری غیر شینگن سفر می کنند و باید پروازهای خود را در فرودگاه یک کشور شینگن متصل کنند، اجباری است. دارنده ویزای نوع A اجازه ورود به کشور شنگن مذکور را ندارد.

ویزای شینگن نوع B

ویزای نوع B مربوط به سفرهایی است که کمتر از پنج روز به طول می انجامد.

ویزای شینگن نوع C

ویزای شینگن کوتاه مدت رایج ترین نوع ویزای شینگن است که توسط خدمات ویزا (سفارتخانه ها، کنسولگری ها، ارائه دهندگان خارجی منصوب شده) یک کشور متعلق به منطقه شینگن صادر می شود. به دارنده این امکان می‌دهد تا کمتر از 90 روز در یک دوره 180 روزه آزادانه در منطقه شینگن اقامت یا سفر کنند.

با توجه به هدف سفر شما، ویزای شینگن دسته C برای اقامت کوتاه می تواند: یک بار ورود، دو بار ورود یا چند بار ورود باشد.

ویزای شینگن نوع D

ویزای ملی ویزای شینگن طولانی مدت، نوع D است. برای هر خارجی که مایل به تحصیل، کار یا زندگی در یک کشور شینگن برای بیش از 90 روز (حداکثر 1 سال) باشد اجباری است.

بسته به تعداد ورودی‌ها و تعداد کشورهایی که می‌توانید از آن بازدید کنید، می‌توانید ویزای شینگن یکنواخت یا ویزای با اعتبار منطقه‌ای محدود صادر کنید.

انواع ویزای شینگن
انواع ویزای شینگن

چه زمانی به ویزای شینگن نیاز دارید؟

اگر به دلایل زیر قصد بازدید از یک یا چند کشور اروپایی در این منطقه را دارید، باید برای ویزای شینگن درخواست دهید: گردشگری و تفریح، اهداف تجاری، دیدار دوستان یا خانواده، رویدادهای فرهنگی و ورزشی، فرودگاه و بازدیدهای ترانزیت دریایی. ، بازدیدهای رسمی، درمان پزشکی، مطالعه کوتاه مدت و اهداف تحقیقاتی.

بسته به دلایل شما برای بازدید از کشورهای منطقه شینگن و تعداد دفعات بازدید شما، کنسولگری شینگن می تواند ویزای یک، دو یا چند بار ورود با اعتبار 90 روز را برای شما صادر کند. با این حال، اگر یک مسافر مکرر هستید، می توانید برای دریافت ویزای شینگن چند بار ورود با اعتبار حداکثر تا پنج سال اقدام کنید. در هر بازدید، شما فقط می توانید تا 90 روز در یک دوره 180 روزه در منطقه شینگن بمانید.

ویزای یکنواخت (USV)

ویزای یکنواخت شینگن (USV) به دارنده آن اجازه می دهد تا حداکثر 90 روز در هر دوره شش ماهه در منطقه شینگن سفر و اقامت داشته باشند. سه نوع ویزای شینگن یکنواخت وجود دارد:

ویزای یکبار ورود (Single-entry visa ) ، شما می توانید تنها یک بار وارد یک کشور شینگن شوید و تا پایان اعتبار ویزا بمانید. اگر قبل از انقضا آن را ترک کنید، اجازه ورود مجدد به کشور را ندارید، زیرا پس از خروج از کشور، اعتبار ویزا منقضی شده است.

ویزای دوبار ورود (Double-entry visa)، می توانید دو بار در مدت زمان اعتبار ویزا وارد یک کشور شینگن شوید. اگر دو بار وارد کشور شوید و بار دوم قبل از انقضا از کشور خارج شوید، اجازه ورود مجدد به کشور را ندارید، زیرا زمانی که برای بار دوم از کشور خارج شوید اعتبار ویزا منقضی شده در نظر گرفته می شود.

ویزای چند بار ورود (Multiple-entry visa)، به شما این امکان را می دهد که تا زمانی که ویزای شما معتبر است، هر چند بار که مایلید وارد منطقه شینگن شوید و از آن خارج شوید.

ویزاهای با اعتبار سرزمینی محدود (LTV)

ویزای LTV (Limited Territorial Validity) به دارنده آن اجازه می دهد فقط در کشور عضو شنگن که ویزا را صادر کرده است سفر کند. اگر فرانسه ویزا را برای شما صادر کرده باشد، شما فقط مجاز به اقامت در فرانسه هستید. شما حتی مجاز به ترانزیت از یک کشور به کشور دیگر با ویزای LTV نیستید. این ویزا به عنوان یک استثنا برای ویزای یکنواخت در نظر گرفته می شود و فقط به دلیل تعهدات بین المللی یا به طور کلی دلایل بشردوستانه صادر می شود.

مدارک مورد نیاز برای درخواست

هنگام درخواست ویزای شینگن برای سفر به اروپا، باید مدارکی را برای مطابقت با شرایط ویزای شینگن ارائه دهید.

کشورهای شنگن لیستی از مدارک مورد نیازی که باید بسته به هدف شما از ورود به منطقه ارسال کنید ایجاد کرده اند و این الزامات برای هر کشور شینگن کم و بیش یکسان است. در اینجا ما چک لیستی از مدارک مورد نیاز برای برآورده کردن شرایط ویزای شینگن را در اختیار شما قرار می دهیم.

 • فرم درخواست ویزا به طور کامل تکمیل و امضا شده
 • دو عکس پاسپورتی که به تازگی برای ویزای شینگن گرفته شده است
 • یک پاسپورت معتبر که بیش از سه ماه تا انقضای آن باقی مانده است و گذرنامه های قدیمی با ویزای گذشته در صورت داشتن آنها
 • برنامه سفر شما، شامل تاریخ، شماره پرواز و رزرو هتل یا مدرک اقامت
 • همچنین باید مدرکی ارائه دهید که هزینه درخواست ویزا 80 یورو را پرداخت کرده اید و ثابت کنید که بیمه مسافرتی و پزشکی دارید که هزینه های پزشکی تا سقف 30000 یورو را پوشش می دهد.
 • همچنین باید در یک مصاحبه در کنسولگری یا مرکز درخواست ویزا شرکت کنید.
درخواست ویزای شینگن
همراه با این مدارک اولیه، متقاضیان ویزای شینگن ممکن است نیاز به ارائه اسناد خاصی بسته به وضعیت شغلی خود داشته باشند.

برای ویزای شینگن چقدر موجودی بانکی لازم است؟

به کشور بستگی دارد. به عنوان مثال، برای دریافت ویزای شینگن فرانسه، باید ثابت کنید که می توانید در طول اقامت خود از خود حمایت کنید. بدون محل اقامت پیش پرداخت، باید نشان دهید که 120 یورو برای خرج کردن در هر روز از اقامت خود دارید

برای دریافت ویزای شینگن اسپانیا، باید حداقل 100 دلار برای هر روز اقامت در منطقه شینگن داشته باشید.

من در حال بازدید از خانواده یا دوستان هستم، شرایط ویزای شینگن چیست؟

شما باید دعوت نامه شخصی را که می خواهید ملاقات کنید، و همچنین، در صورت وجود، مدرکی دال بر رابطه با فردی که شما را دعوت می کند، مانند گواهی ازدواج، همراه داشته باشید. آنها باید مدت زمان، هدف، و نحوه پیشنهاد شما برای حمایت مالی از خود را در طول بازدید به وضوح بیان کنند. این می تواند شامل یک قولنامه حمایتی باشد که به شما قول حمایت مالی یا مادی می دهد.

من به عنوان کارمند یک شرکت در حال سفر هستم، شرایط ویزای شینگن چیست؟

اگر کارمندی هستید که برای کسب و کار شرکتی سفر می کنید، همچنین باید نامه ای از کارفرمای خود ارائه دهید که هدف از بازدید خود را توضیح دهد، در حالی که افرادی که توسط یک شرکت در منطقه شینگن دعوت شده اند باید دعوت نامه ای را ارائه دهند که از طریق ایمیل به آدرس ایمیل ارسال شده است. همچنین باید یک قرارداد کار، یک صورت‌حساب بانکی که شش ماه گذشته را مستند کند، اجازه کارفرما و اظهارنامه مالیات بر درآمد ارائه دهید.

من فردی خوداشتغال هستم و به دنبال کسب و کار در منطقه شینگن هستم، شرایط شینگن چیست؟

اگر خوداشتغال هستید، باید یک کپی از مجوز کسب و کار، صورت حساب بانکی شرکت برای شش ماه گذشته و اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را ارائه دهید.

من برای تحصیل به اروپا سفر می کنم، شرایط ویزای شینگن چیست؟

اگر برای تحصیل در یک دانشگاه یا کالج به منطقه شینگن می‌روید، به یک نامه پذیرش نیاز دارید که از شما برای پیوستن به موسسه‌ای که قصد شرکت در آن را دارید، دعوت کند. در نامه باید تمام جزئیات اقامت شما در آنجا از جمله رشته تحصیلی، مدت تحصیل، نحوه تامین مالی تحصیلات، محل اقامت شما و اطلاعات تماس درج شود.

من برای شرکت در یک رویداد به اروپا سفر می کنم، شرایط ویزای شینگن چیست؟

برای شرکت در این رویداد به یک دعوت نامه از طرف کسانی که از شما حمایت مالی می کنند نیاز دارید که در آن برنامه سفر، مکان، هدف و دلیل لزوم حضور شما مشخص شود. حامی شما همچنین باید جزئیات تماس، مدرک هویتی و اسنادی را که ماهیت رویداد را مشخص می کند ارائه کند.

من بازنشسته هستم، شرایط ویزای شینگن چیست؟

از شما خواسته می شود تا شش ماه صورتحساب بانکی ارائه دهید که ثابت کند می توانید از نظر مالی در طول اقامت خود حمایت مالی دارید.

هنگام درخواست ویزای شینگن برای افراد زیر سن قانونی چه مدارکی لازم است؟

والدین یا قیم قانونی خردسالانی که برای ویزای شینگن درخواست می کنند، باید مدارک اضافی را برای هر متقاضی زیر سن قانونی ارائه کنند، مانند گواهی تولد کودک، درخواست امضا شده توسط هر دو والدین یا قیم، حکم دادگاه خانواده، در مواردی که فقط یکی از والدین دارای مجوز است. حضانت کامل کودک، کپی تایید شده گذرنامه والدین و نامه محضری از مجوز والدین که توسط آن ها امضا شده باشد، در صورتی که کودک به تنهایی سفر کند.

هزینه دریافت ویزا

هزینه های ویزای شینگن نوع C از  فوریه 2020 افزایش یافته است:

 • ویزای شینگن اکنون 80 یورو (90 دلار) هزینه دارد.
 • برای کودکان 6 تا 12 ساله: 40 یورو (45 دلار).
 • برای کودکان زیر 6 سال: رایگان
هزینه اخذ ویزای شنگن
هزینه اخذ ویزای شنگن

چه زمانی باید برای اخذ ویزای خود اقدام کنید؟

از زمان اجرای کد ویزا جدید (فوریه 2020) می توانید برای ویزای شینگن خود حداقل 3 تا 6 ماه قبل از تاریخ سفر خود و حداکثر 15 روز تقویمی قبل از تاریخ عزیمت خود درخواست دهید.

زمان رسیدگی به مدارک 

شما باید حداقل 15 روز منتظر بمانید تا ویزای شینگن شما پردازش شود. باید توجه داشته باشید زمان رسیدگی به پرونده شما به عوامل متعددی بستگی دارد. در موارد خاص، سفارت‌ها می‌توانند 30 روز مدارک ویزا را پردازش کنند، و زمان پردازش ویزای شینگن در شرایط فوق‌العاده می‌تواند تا 60 روز هم باشد.

به طور کلی، اگر فکر می‌کنید که درخواست ویزای شما پیچیده‌تر است، برای مثال، اگر از شما خواسته شده است که تعداد قابل توجهی از مدارک پشتیبان را برای تأیید در رابطه با کار یا تحصیل خود برای مقامات ارسال کنید، انتظار داشته باشید که رسیدگی به مدارک شما، زمان بیشتری احتیاج داشته باشد.

اگر به عنوان یک گروه خانوادگی یا دوستانه برای چندین ویزا اقدام می کنید، این نیز صادق است. درخواست‌های بیشتر به معنای مدارک بیشتری برای مقامات است که باید با آن‌ها برخورد کنند و احتمال بیشتری وجود دارد که یکی از درخواست‌های ویزای شما کمی به تأخیر بیفتد.

چه چیزی باعث می شود سفارت یا کنسولگری ارائه ویزای شینگن را به شما رد کند؟

 این سوالی است که بسیاری از افراد در هر زمان که می خواهند برای چنین ویزا درخواست کنند، با آن مواجه می شوند. واقعیت این است که هر زمان که ویزای شینگن یا هر ویزا رد می شود، در مورد درخواست ویزا چیزی نارضایتی وجود دارد.

در صورتی که افسر کنسولی نتواند تمام اطلاعات مورد نیاز در مورد وی را از داوطلب دریافت کند، درخواست ویزا ممکن است ناموفق تلقی شود. در صورت نداشتن چنین اطلاعاتی، افسر کنسولی قادر نخواهد بود تصمیم بگیرد که آیا فرد واجد شرایط اخذ ویزا است یا خیر. از سوی دیگر، گاهی اوقات کنسولگری ممکن است اطلاعاتی را از متقاضی دریافت کند که غیرقابل قبول یا فراتر از رویه های ثابت باشد. گاهی اوقات نامزد مستعد فعالیت های نامشروع و یا غیر صادقانه است. تمام موارد فوق الذکر منجر به رد پیشنهاد ویزا متقاضی می شود.

رد درخواست ویزا توسط سفارت یا کنسولگری
درخواست ویزا در شرایطی ممکن است ناموفق تلقی شود
 1. اقدامات جنایی گذشته یا فعلی
 2. سند سفر جعلی
 3. توضیح ناکافی برای هدف و شرایط اقامت برنامه ریزی شده
 4. پاسپورت آسیب دیده
 5. عدم اعتبار پاسپورت
 6. عدم اثبات برنامه سفر
 7. معرفی نامه نامعتبر
 8. ناکافی بودن وسایل امرار معاش
 9. گواهی تولد یا ازدواج غیرقابل قبول
 10. بیمه مسافرتی غیر معتبر
 11. عدم ارائه مدرک اقامت
 12. وضعیت نامطلوب ویزای شینگن

در صورت رد شدن ویزای شینگن چه باید کرد؟

درخواست ویزای شینگن می تواند یک پروسه طولانی باشد. مدارک متعددی وجود دارد که باید علاوه بر فرم درخواست ارائه شود. با این حال، پذیرش درخواست تضمین نمی شود.

اغلب موارد ارزش تجدید نظر در مورد تصمیم ویزای شینگن را دارد زیرا دلیل رد شدن ممکن است اشتباهی باشد که قابل اصلاح است. ممکن است اسناد اضافی بتوانند هر مشکلی را که با درخواست شما دارند حل کند.

چگونه می توان برای رد ویزای شینگن تجدید نظر کرد؟

درخواست تجدیدنظر برای رد ویزای شینگن باید به درستی انجام شود و به صبر و شکیبایی نیاز دارد. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که درخواست تجدیدنظر شما ممکن است موفقیت آمیز نباشد.

شانس موفقیت به دلیل رد شدن بستگی دارد. اگر اشتباهی رخ داده باشد، شانس شما زیاد است، اما اگر به دلیل محکومیت کیفری باشد، کار سخت می شود.

درخواست تجدید نظر باید به کشور عضو شینگن که تصمیم به رد درخواست ویزای شما را گرفته است، انجام شود. شما باید دلایلی که فکر می کنید درخواست شما به اشتباه رد شده است و اینکه چرا تصمیم باید لغو شود را در قالب نامه ای به سفارت ارائه دهید.

نامه نیاز به ارائه شواهد، به عنوان حقایق یا با استناد به قانون (در برخی موارد) دارد که چرا تصمیم نادرست بوده است. هر سفارت محدودیت زمانی خاص خود را برای ارسال درخواست تجدید نظر دارد، بسیار مهم است که نامه قبل از مهلت تعیین شده دریافت شود.

نحوه نوشتن نامه تجدید نظر برای رد ویزای شینگن

نحوه ساختار نامه تجدید نظر بسیار مهم است. حتی اگر استدلال محکمی در مورد اینکه چرا تصمیم رد ویزای شینگن شما باید لغو شود، دارید، نامه شما باید موضوعات درست را پوشش دهد و همچنین واضح و مختصر باشد.

توصیه می شود که نامه را تا حد امکان کوتاه و به گونه ای باشد که منظور خود را به درستی برسانید. نامه نباید بیشتر از یک صفحه باشد زیرا سفارت حجم زیادی از نامه ها را دریافت کرده است و کارکنان وقت ندارند نامه های طولانی را بخوانند. استدلال های خود را کوتاه و واضح بیان کنید.

از سوی دیگر، چند جمله یا یک پاراگراف مفرد کافی نیست. فقط گفتن اینکه درخواست شما به اشتباه رد شده است و اینکه می خواهید درخواست تجدید نظر کنید کافی نیست. اگر دلیل خاصی برای اشتباه بودن تصمیم خود ارائه ندهید، نامه تجدیدنظر شما معتبر تلقی نخواهد شد.

چه اطلاعاتی را باید در نامه تجدید نظر درج کنید؟

درخواست تجدید نظر ویزای شینگن باید حاوی اطلاعات زیر باشد تا به عنوان یک درخواست تجدید نظر قانونی در نظر گرفته شود:

مشخصات شخصی: نامه باید حاوی نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره پاسپورت و آدرس فعلی شما باشد. همچنین توصیه می شود شماره تلفن و آدرس ایمیل خود را در نامه ذکر کنید.

تاریخ رد درخواست: زمان  و تاریخ دریافت نامه رد تقاضا را ذکر کنید.

دلیل امتناع: دلیل رد درخواست شما. دلیلی که در رد نامه ذکر شده است را به وضوح بیان کنید. شما می توانید آن را نقل قول یا ترجمه کنید.

دلیل تجدیدنظر: چرا فکر می کنید تصمیم برای رد درخواست شما نادرست بوده است. دلایل را فهرست کنید و استدلال های قانع کننده ارائه دهید. این مهمترین بخش درخواست شماست.

امضای شما: باید نامه حاوی امضا و نام کامل شما باشد.

 

می توانید دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *